Pogańskie śluby zalegalizowane w Irlandii.

shutterstock_14875456

Pogańskie śluby, które dotychczas, w wielu przypadkach odprawiane były przez uznanych Druidów będą zalegalizowane w Irlandii. Po pięcioletniej kampanii rząd uznał prawo Irlandzkiej Federacji Pogańskiej (Pagan Federation Ireland) do udzielania ślubów. Ceremonie te wyróżnia między innymi obyczaj skakania przez wiklinową miotłę na znak przejścia a raczej przeskoczenia na nową drogę życia. Pogańskie śluby są również rozpoznawalne dzięki tradycyjnemu wiązaniu szarfom bądź wstążką rąk nowożeńcom, symbolu więzów małżeńskich. Ostatnio w obrządku tym swój ślub zawarł siostrzeniec Richarda Bransona (brytyjskiego miliardera, twórcy obejmującej ponad 400 firm grupy Virgin. – przyp. tłum.) Śluby te stają się coraz bardziej popularne. Ray Sweeney koordynator Federacji Pogańskiej w wywiadzie dla Irish Sundey Times powiedział, że około czterdzieści par oczekuje obecnie na ślub w starej, rodzimej tradycji.
Wcześniej aby związek małżeński był uznany przez państwo, należało udać się do urzędu stanu cywilnego (Registry Office), aby tam dopełnić formalności. Obecnie nie będzie to konieczne.

Tradycja wiązania nadgarstków młodej parze sięga czasów Celtyckich. Obecnie w Irlandii jest ośmiu Druidów i mistrzów ceremonii, wyszkolonych w udzielaniu ślubów. 250 000 osób w ostatnim badaniu demograficznym w Irlandii zadeklarowało, że nie czują się związani z żadną zorganizowaną formą religii.
Sweeney chciałby jednak aby nie nadawać zbyt wielkiego rozgłosu temu wydarzeniu, obawiając się reakcji Chrześcijan.

„Nie chcemy aby ludzie krzyczeli na nas albo śpiewali na nasz widok jakieś chrześcijańskie hymny” – mówi Sweeney. „Jest zbyt wiele niezrozumienia odnośnie pogaństwa. Niektórzy ludzie myślą, że to Szatanizm, ale przecież to przedchrześcijańska religia więc jak może być antychrześcijańska ? Pogaństwo to nie przebieranie się w śmieszne średniowieczne stroje. Ja na przykład ubieram do ceremonii garnitur tyle, że bez krawata.”

JANE WALSHE (tłum. Przemysław Mrugacz)

IrishCentral.com

swf+Pagan+Wedding


Tags: , , ,